תיק תפילין

תיקי תפילין

Recent Posts

השקעתם הרבה מחשבה ולא מעט כסף בבחירת הטלית והתפילין המועדפים עליכם להנחת תפילין והנה הגענו לשלב הבא, מציאת תיקי תפילין מיוחדים, נרתיק או כיסוי הולם ומתאים. תופתעו לגלות מבחר גדול של תיקים, נרתיקים וכיסויים לתפילין – מבד ומעור, ובאינספור וריאציות, דגמים וצבעים.תיק תפילין מיוחד

תיק התפילין מהווה חלק בלתי נפרד מהתפילין עצמם, כך שבדרך כלל יבחר התיק המועדף בעת קבלת הטלית והתפילין כדי לשמור עליהם מפני פגימות מהירה.

לחלקכם קניית התיק ותכולתו תהיה לא פחות ממסע אל עבר הלא מוכר, בעוד הרבה פעמים  הלא מוכר הזה מעורב בדיוק עם זמן של התחלה חדשה כמו בר -מצווה ונישואין.

כדאי שתדעו לפני כניסתכם למרחב בו תולים בסדר יפיפייה את כל גווני תיקי התפילין את ההבדלים בין הסוגים, כך שהבחירה שלכם תהיה שקולה יותר ותהיו בטוחים שרכשתם את התיק הנכון ביותר עבורכם או עבור מכריכם וכל התחלה באשר היא תתחיל גם עם תיק התפילין, ברגל ימין.

מה חשוב שאדע לפני שאני קונה תיק תפילין?

על שאלה יפה שכזו אענה תחילה בכלליות, שהרי לפני כל רכישה משמעותית הדורשת מאתנו הוצאה כספית, מחשבה ובחירה מתוך מגוון רחב, תמיד הייתי ממליצה לעשות בדק בית על טיב המוצר, מחירו ונראותו, וכך לגשת מוכנים לקנייה בטוחה ששמה את רצונכם המדויק במקום הראשון, מסננת לכם אפשרויות שבחנתם שפחות מתאימות לכם, בין מבחינת טיב המוצר ובין מבחינת מחירו ולגשת לאזור המיועד הספציפי יותר ומתוכו לבחור.

תיק תפילין בדרך כלל לא קונים כל יום וישנם הנושאים אותו מדי יום, כך שרכישה מן הסוג הזה הופכת למשמעותית מהרבה בחינות.

תיק התפילין נועד בראש ובראשונה לשמור על התפילין מפני פגע או נזק, כך שחשוב מאד שתחפשו אחר התיק האיכותי ביותר שקיים בהתאם לתקציב שלכם.

אז מדוע נמצא דוגמאות מעוטרות ומרשימות כל כך אם כל העניין הוא הצורך באיכות תיק התפילין כדי שישמור על התפילין מפגימות? אלא שלא רק מפני הפגימות אנו מכסים את התפילין אלא מפני מתן הכבוד וזכירת הקדושה הגדולה שיש בטלית והתפילין. תיק התפילין משמש כמעין כספת ניידת ונראותה החיצונית חשובה לא פחות כדי לעורר בנו את תחושת הגאווה למסתתר שם בפנים.

כמו כל מוצר שנותנים לו כבוד ומכסים אותו כדי לשמור על האיכות בדרך שמהדרת את הנמצא בפנים, כך גם אתתיק תפילין מיוחד הטלית והתפילין אנו עוטפים בתיק המיועד לו.

בנוסף לכך, על תיקי התפילין תוכלו למצוא עיטורים רקומים ואף לבקש לרקום  עבורכם עיצוב אישי נוסף. מה ניתן לרקום על תיקי התפילין? ישנם הרוקמים את המילה טלית וישנם הרוקמים את ראשי התיבות של שמם ושם משפחתם, או את שמם הפרטי והמלא גם כן. יש כאלה שמבקשים להוסיף קישוט רקום לצד השם, כאשר רקימה מן הסוג הזה מתאימה לסוג התיק אותו בחרו ויש כאלה הבוחרים להטביע את שמם או לחרוט. כל אחד, לפי דמיונו ורצונו האישי.

סוגי תיקים לתפילין

מספר האפשרויות הוא כמעט בלתי מוגבל. יש שלל דוגמאות של תיקים , נרתיקים וכיסויים לטלית ותפילין וכולם טובים וראויים. כמו תמיד, זו שאלה של טעם אישי וכמובן תקציב. יש באפשרותכם  לבחור תיק לטלית ולתפילין בעיצוב חדשני ומודרני שגם יעניק מראה מכובד ויוקרתי לטלית ולתפילין וגם ישמור על הטלית והתפילין מכל פגע.

תיקי תפילין מבד –  מרבית האנשים יבחרו בתיקי תפילין העשויים בד. תיק תפילין מבד תוכלו למצוא במגוון עיצובים וצבעים, מדובר בתיקים קלי משקל ונוחים לנשיאה. סוגי הבד הרווחים ביותר הם פשתן וקטיפה, עליהם תוכלו להוסיף עיצוב אישי ולרקום כיד הדמיון. מחיר תיק התפילין מבד הוא גם אחד היתרונות המשמעותיים שלו, תוכלו למצוא מגוון של תיקים פשוטים וזולים יחסית, תיקי איכות מגוונים ועד לתיקים יוקרתיים בעבודת יד. שימו לב כי בדרך כלל תראו את נושאי תיקי הבד מתהדרים בניילון מעליו כדי לשמור על נראותו שהרי בד נשאר בסופוסוגי תיקי תפילין של יום בד ולכן בדרך כלל נשמר פחות זמן אך עם זאת, תוכלו להסיר את הניילון המגן ולכבס את התיק במידה ונדבק אליו כתם ואינכם מעוניינים בניילון המגן . אם עבר זמנו, תוכלו להחליפו במהרה בדגם אחר שיקרוץ לכם במחיר ידידותי למדי. יתרונות רבים לתיקי הבד, אך מצד שני חסרונות כנראות חיצונית ואיכות פחותה בטווח ארוך  עומדים לצידם.

תיק תפילין מעור– גם בנרתיקים לטלית נכנסה לה האופנה ובשנים האחרונות אנו מבחינים בעיצובים נועזים ומרשימים. כמו כן, ניתן להכיר בהשפעת האופנה על תיקי התפילין המעוצבים מעור. ישנם המעצבים את הנרתיק עם מספר גוונים ודוגמאות של עור מה שבהחלט הופך את הפריט למושקע ובעל מחשבה עיצובית אופנתית יותר.

ככל שהשימוש בתיק התפילין הוא יומיומי יותר כך גם הצורך לקנות תיק תפילין שלא מתלכלך בקלות עולה ואם אינכם מעוניינים בכיסוי ניילון נוסף שיגן על מה שכבר אמור להגן ומוריד מנוחות נשיאתו, תראו בתיק עור לתפילין מענה למשאלה זו. תיקי העור הם אינם כאלה שמתלכלכים בקלות, כך שלא נצטרך לשים כיסוי ניילון נוסף וגם אם במקרה נדבק בהם לכלוך לאחר זמן, תוכלו בקלות לעבור עליו עם מטלית לחה.

לאוהבי היוקרה והייחודית שנכרת ממרחקים יהא זה התיק המושלם בשבילכם. תיקי העור ניכרים במראם היוקרתי והעשיר ועל כן, לא ממש ניתן לפספס אותם.

ולנקודת אור האחרונה בתיקי עור, טביעת האצבע שלכם. מעוניינים שכולם ידעו שהתיק הייחודי והאלגנטי שלכם? תוכלו לבקש לחרוט את שמכם או להטביע אותו על גבי העור בצורה יפיפייה. תיקי העור מרשימים כל כך עד כדי שלא תצטרכו צבע או רקימה שתקפיץ את החגיגה שקוראת לה מאליה.

החיסרון היחיד שמצאתי בתיקי העור אולי גם מעיד בפעם זו על יתרונו וזהו מחירו. המחיר ההתחלתי של תיק מעור בדרך כלל יהיה גבוה יותר ממחיר של תיק בד או קטיפה, היות ומחיר העור יקר בהרבה ממחירי הבד. יהיו כאלה שישתמשו במשפט על נוחות ואיכות לא מתפשרים ובוודאי שלא על יופי ויקשרו אותו לתיקי התפילין מעור גם כן ובו בזמן שאנו כאלה שלא מתפשרים על אף קריטריון של איכות ונראות על תיקי התפילין מעור אמליץ לכם ביותר.

תיקי תפילין קשיחים                                  

אפשרות נוספת לנשיאת התפילין תהיה תיק העשוי מבד קשיח. פתרון זה נולד כתוצאה מהצורך לשמור על התפילין במקרים של תנאי מזג אוויר קשים או הגנה מפני מכות וזעזועים.  קהל היעד לנרתיק קשיח מן הסוג הזה הוא בעיקר חיילים ומטיילים שצריכים לשמור על התפילין שלהם בשטח. ישנם מספר פתרונות לכך והמוכר מבניהם הוא התפידנית – מגן תפילין קשיח, המאפשר להכניס לתוכו את התפילין ללא חשש היות והמעטפת החיצונית קשיחה לחלוטין. התפידנית כוללת בדרך כלל מנשא לטלית, מראה, מקום לסידור ומקום לכתיבת פרטי זיהוי. החיסרון הבולט של פתרון זה הוא בעלותו היקרה יחסית וכן מנגנון הסגירה שלו שאינו נח במיוחד אך כשכל המטרה היא השמירה על הטלית והתפילין ולא על הדרו ויופיו החיצוני, לזמן מה יהא זה הפתרון האולטימטיבי.

התפילין אותם חלקנו מניחים בכל יום הינם רכוש יקר, הן מבחינה רוחנית והן מבחינה כספית. הרגישות של החומרים מהם עשויות התפילין, עור, קלף ודיו, גורמות להן להיות  פגיעות יותר. החשש לשלמות התפילין מלווה אותנו גם בזמן שאינם בשימוש. כשרות התפילין גם היא יכולה להיות מוטלת בספק ולפגום בערכם הכספי העשוי להגיע לעד אלפי שקלים. אם כך עלינו לנקוט משנה זהירות בשמירתם ועל כן לאחסן אותם בתוך מגן איכותי וראוי.

קראו עוד...